اخبار اسلایدی
شهادت حضرت امام زین العابدین(ع)، بزرگترین حافظ پیام کربلا بر دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان تسلیت باد

1396/7/11 سه‌شنبه

قدقامتِ تو، کلام عاشورا بود
آمیخته با قیام عاشورا بود
سجّاد! پس از غروب آن ظهر غریب
سجّاده ی تو پیام عاشورا بود
شهادت سجاد مظلوم، بزرگترین حافظ پیام کربلا بر دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان تسلیت باد.
 
شرح مختصری از زندگی وارث نهضت عاشورا
نام آن حضرت علی است . وی فرزند حسین بن علی علیه السلام و ملقب به سجاد و زین العابدین علیه السلام است .
مقام : امام چهارم
کنیه : ابومحمد
نام پدر : حسین علیه السلام
نام مادر : شهربانو سلام الله علیها
روز و ماه ولادت : ۵ شعبان
سال ولادت : ۳۸ هجری
مدت امامت : ۳۵ سال
مدت عمر شریف : ۵۷ سال
روز و ماه شهادت : به روایتی ۱۲ محرم و به روایتی ۲۵ محرم
سال شهادت : ۹۵ هجری
قاتل : هشام لعنت الله علیه
محل دفن : بقیع
تعداد فرزندان : ۱۱ پسر و ۴ دختر
نام آن حضرت علی است . وی فرزند حسین بن علی علیه السلام و ملقب به سجاد و زین العابدین است . القاب دیگر آن حضرت عبارت است از سیدالساجدین والعابدین ، زکی ، امین و ... . مشهورترین کنیه های او ابامحمد و ابالحسن می‌باشد . امام سجاد علیه السلام در سال ۳۸ هجری در مدینه متولد شد. عمر آن حضرت مثل پدر بزرگوارش ۵۷ سال بود . ایشان دو سال قبل از شهادت حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام متولد شد و تقریبا بیست و سه سال با پدر بزرگوارش زندگی کرد . مدت امامت آن بزرگوار ۳۵ سال بود .
حضرت سجاد علیه السلام در واقعه جان‌گداز کربلا حضور داشت ولی به علت بیماری پدر بزرگوارش به او اجازه جنگیدن نداد. مصلحت الهی آن بود که رشته هدایت گسیخته نشود و امام سجاد علیه السلام وارث آن رسالت بزرگ یعنی امامت و ولایت گردد. این بیماری زیاد ادامه نیافت و حضرت زین العابدین علیه السلام پس از بهبودی بیماری سی و پنج سال عمر کرد که تمام این مدت به مبارزه و خدمت به خلق و عبادت و مناجات با حق سپری شد .
امام سجاد علیه السلام در دوران چند خلیفه ستمگر می زیست که به اعتقاد بسیاری از محققان دوره نومیدی از پیروزی حرکت مسلحانه بود ؛ زیرا مسلم شده بود که حاکمان آماده‌اند حتی به بهای کشتن فرزند پیامبر صلی الله علیه و آله و اسیر کردن زنان و فرزندان او ، از حکومت خود حراست کنند و اختناق همه جانبه حاکمان جور ، هر گونه کوشش سازنده خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و منادیان رستگاری در جهت ایجاد حکومت اسلامی در آینده نزدیک را مبدل به یاس کرده بود .
امام سجاد علیه السلام در جریان کربلا که به علت بیماری سخت و ناتوانی حمل سلاح ؛ از جهاد و شهادت بازمانده بود ؛ با اسیران حرم به شام فرستاده شد و با خطبه ای که در مجلس یزید ایراد کرد ، مردم را بیدار نمود . یزید ناچار شد برای جلب افکار عمومی امام را با اهل بیت علیهم السلام محترمانه به مدینه بفرستد .
آن حضرت برای بار دوم به دستور عبدالملک خلیفه اموی از مدینه به شام برده شد و مجددا به مدینه بازگشت . آن حضرت پس از مراجعت به مدینه به نشر معارف اسلامی در میان شیعیان پرداخت و خواص شیعه مانند ابوحمزه ثمالی و ابوخالد کابلی با ایشان در تماس بودند و معارفی را که از آن حضرت اخذ می کردند، در میان شیعیان نشر می دادند . بدین ترتیب تشیع توسعه فراوانی یافت که اثر آن در زمان امامت امام پنجم آشکار شد .
از جمله آثار امام چهارم علیه السلام ادعیه ای است به نام صحیفه سجادیه که مشتمل بر دقیق ترین معارف الهی می باشد و به آن زبور آل محمد صلی الله علیه و آله می گویند .
امام سجاد علیه السلام سرانجام در محرم سال ۹۵ هجری به تحریک هشام خلیفه اموی به دست ولید بن عبدالملک مسموم گردید و به شهادت رسید .